Skip to content

Adobe Flash Player is required to view this video.

Click to visit adobe.com and download Flash Player.

Additional Video

The Dollar Menu

In this clip associated with Food, Inc. lesson plan, a family compares the cost of eating fast food to healthier options at the grocery store. Students should discuss the economics of the food industry and how the cost of foods affects their choices.


(0)
Comments