Featured Cast & Crew
  • Executive Producer
    • Sharon Grimberg
  • Edited by
    • William A. Anderson
  • Written, Produced & Directed by
    • Dustinn Craig and Sarah Colt
  • Associate Producer
    • Michael Rossi
  • Narrator
    • Benjamin Bratt
  • Cinematography by
    • Michael Chin
    • Dustinn Craig
    • Stephen McCarthy
    • Allen Moore
  • Music by
    • John Kusiak
  • Coordinating Producer
    • Cathleen O’Connell
  • Additional Editing
    • David Espar
  • Additional Camera
    • John Baynard
  • Camera Assistants
    • Paul Marbury
    • Mihio Manus
  • Art Director
    • Siobhan Roome
  • Set Decorator
    • John Davis
  • Art Department
    • Steve Hurley
    • Ramon Riley
  • Armourer
    • Tom Ford
  • Animal Wranglers
    • Billy Brown
    • Colter Moore
    • Chris Kemmerly
    • Wendy Wolverton
  • Costume Designer
    • Maggie McFarland
  • Wardrobe Assistant
    • Darren Clark
  • Hair & Make-Up
    • Anna Sims
  • Gaffer
    • Ronald Anderson
  • Key Grip
    • Ernie Roebuck
  • Best Boys
    • Mark Muller
    • Paul Stapleton-Smith
  • Sound Recordists
    • JT Takagi
    • George Shafnacker
  • Sound Assistant
    • Gene Declay
  • Special Effects
    • John McGrath
    • Berkshire Fireworks
    • Tom Ford
    • Brooks Bishop
  • Pilot
    • Tom Schauss
  • Extras
    • Tunte Baca
    • Simon Choneska
    • Ashlee Craig
    • Chance Craig
    • Kraig Craig
    • Tristan Craig
    • Duane Enjady
    • Oliver Enjady
    • Talrick Enjady
    • Thomas Francis
    • Lariat Geronimo
    • Aloysius Henry
    • Torreo Larzelere
    • Torri Larzelere
    • Eustin Murphy
    • Houston Murphy
    • Ian Murphy
    • Lee Nash
    • Adrian Riley
    • Robyn Simmons
    • Jess Smith
    • Daniel Standing
    • Vonda Tso
  • Re-enactment Consultants
    • Oliver Enjady
    • Ramon Riley
  • Production Assistants
    • Kimberley Benally
    • Hesston Enjady
    • Robyn Simmons
    • Abbey Taylor
    • Sylvia Vidaurri
  • Archival Researchers
    • Joy Conley
    • Mike Speelman
  • Fact Check
    • Karen Caiazzo
    • Joseph Sousa
  • Interns
    • Kimberly Decorsse
    • Eric Gulliver
    • Tamar Malloy
    • Helen Ryan
    • James Zhen
  • Assistant Editors
    • Aaron Nee
    • Michael Rossi
    • Jonathan Schwartz
  • Animation by
    • Acme Filmworks
  • Animation Director
    • Luc Perez
  • Voice for Animations
    • Ellyn Bigrope
  • Photo Animation and Maps
    • Alisa Placas, Lucid Animation
  • Storyboard Artist
    • Dustinn Craig
  • Film Lab
    • The Lab at Postworks
  • Telecine
    • Ira Schweitzer, Postworks
    • Micah Kirz, Moving Images
  • On-line Editor
    • Mark Steele
  • Colorist
    • John Crowley, Postworks
  • Recording Engineers
    • James Sullivan, Mix One Studios
    • Harvey Twite
    • Tim West, POP Sound
  • Supervising Sound Editor
    • Christopher D. Anderson, Mix One Studios
  • Re-Recording Mixer
    • James Sullivan, Mix One Studios
  • Foley Artist
    • Ruby L. Sarron, Mix One Studios
  • Additional Music
    • P. Andrew Willis
  • Native Music Consultant
    • Victoria Lindsey Levine
  • Musicians
    • Kaoru Ishibashi - Solo Violin
    • Billy Novick - Flute
    • P. Andrew Willis - Guitar
    • The Hawthorne Quartet
    • Ronan Lefkowitz - Violin
    • Si-Jing Huang - Violin
    • Mark Ludwig - Viola
    • Sato Knudsen - Cello
  • Transcription
    • Johanna Kovitz
    • Mulberry Studio, Inc.
    • Linzy Emery
  • Translation
    • Oliver Enjady
    • Beverly Malone
  • Archival Materials Courtesy of
    • Alabama Department of Archives and History
    • Arizona Historical Society/Tucson
    • Buffalo & Erie County Historical Society
    • BetterOnes Productions
    • Cardozo Fine Art
    • David A. Carroll
    • Circus World Museum, Baraboo, Wisconsin
    • Colorado Historical Society
    • Corbis
    • Denver Public Library, Western History Collection
    • Fort Sam Houston Museum
    • Frisco Native American Museum & Natural History Center
    • Kansas Heritage Center, Dodge City
    • Kansas State Historical Society
    • Library of Congress
    • National Anthropological Archives, Smithsonian Institution
    • National Archives and Records Administration
    • National Museum of the American Indian, Smithsonian Institution
    • New Mexico State University, Archives and Special Collections
    • Palace of the Governors Photo Archives
    • Jeremy Rowe, Vintagephoto.com
    • Joseph T. Silva
    • University of South Alabama Archives
    • UTSA's Institute of Texan Cultures
    • Western History Collections, University of Oklahoma
    • WGBH Archives
  • Locations
    • Chiricahua National Monument, National Park Service
    • Coronado National Forest
    • Fort Bowie National Historical Site
    • Gila Cliff Dwellings, National Monument
    • Phoenix Mountain Reserve
    • Price Canyon Ranch
  • Special Thanks
    • Bernadette Adley-Santamaria
    • Bert Aldridge
    • Keith Basso
    • Duane Bennett, USFS
    • Ellyn Bigrope
    • Andy Brinkley
    • Janet Cantley, The Heard Museum
    • David A. Carroll
    • Peter Catalnotte, Tucson Film Office
    • Cibecue Community Center
    • Buffy and Jim Colt
    • Mariddie and Vincent Craig
    • Velma Craig
    • Oliver Enjady
    • Fort Sill Apache Tribe
    • Elizabeth Gardner
    • Jacob and Lorin Henry
    • Karl Hoerig, Nohwike' Bagowa, White Mountain Apache Cultural Center and Museum
    • Larry Ludwig
    • Kip Moore
    • Mescalero Apache Tribe
    • Motel 6, Douglas, AZ
    • New Mexico State Game and Fish Department
    • Portal Rescue, Inc.
    • San Carlos Apache Tribe
    • Sierra Vista Film Office
    • Sierra Vista Ranger District, Coronado National Forest
    • Herb Stevens, San Carlos Apache Museum & Culture Center
    • Ramon Riley
    • Steve Riley
    • Jan Wafful, Alamogordo Film Office
    • Steve Wargo
    • John Welch
    • White Mountain Apache Tribe
    • Wolverton Mountain Movie Livestock
  • Academic Advisor
    • L.G. Moses
  • Series Advisors
    • Colin G. Calloway
    • R. David Edmunds
    • Donald Fixico
    • Louis P. Masur
    • Jean O'Brien
  • Creative Consultant
    • N. Bird Runningwater
  • For NAPT
    • Executive-in-Charge
    • Shirley K. Sneve
  • For AMERICAN EXPERIENCE

  • POST PRODUCTION
    • Vanessa Ezersky
    • Glenn Fukushima
    • Greg Shea
  • SERIES DESIGNER
    • Alison Kennedy
  • ON-LINE EDITOR
    • Spencer Gentry
  • SOUND MIX
    • John Jenkins
  • PRODUCTION MANAGER
    • Nancy Sherman
  • LEGAL
    • Jay Fialkov
    • Janice Flood
    • Maureen Jordan
    • Scott Kardel
  • PROJECT ADMINISTRATION
    • Andrew Bergner
    • Kelsey Dorwart
    • Susana Fernandes
    • Pamela Gaudiano
    • Sherene Ing
  • MARKETING AND COMMUNICATIONS
    • Laura Bowman
    • Jen Holmes
    • Patrick Ramirez
  • PROJECT MANAGER
    • Lauren Prestileo
  • MULTIMEDIA PRODUCERS
    • Angélica Allende Brisk
    • Tvli Jacob
    • Benjamen Walker
    • Callie T. Wiser
  • DIRECTOR OF NEW MEDIA
    • Maria Daniels
  • SENIOR EDITOR
    • Paul Taylor
  • SERIES PRODUCER
    • Susan Bellows
  • SERIES MANAGER
    • James E. Dunford
  • COORDINATING PRODUCER
    • Susan Mottau
  • EXECUTIVE PRODUCER
    • Mark Samels

An American Experience film in association with

Native American Public Telecommunications.

© 2008 WGBH Educational Foundation

All rights reserved.

Exclusive Corporate
Funding Provided by:
Liberty Mutual Insurance
Major Funding by:
Alfred P. Sloan Foundation
Additional Funding
Provided by:
American Experience